صبح روز شنبه حادثه عجیبی در شهرستان فامنین در استان همدان رخ داد.

سقوط یک شهاب سنگ کوچک روی بام خانه‌ای در این شهر ساکنان خانه را شوکه کرد و خیلی زود خبر آن در همه جا پیچید.

رضا سلیمی، صاحب همان خانه‌ای است كه شهاب سنگ روی بام آن سقوط كرده است. او می‌گوید: حدود ساعت 8صبح بود كه صدای مهیبی شنیدم و افتادن یك شیء روی پشت‌بام باعث ریزش مقدار كمی از گچ سقف شد. با عجله خودم را به پشت‌بام رساندم و دیدم كه سنگی به ابعاد تقریبی 5سانتی‌متر در 5سانتی‌متر روی پشت‌بام افتاده است.

 سقوط شهاب سنگ بر بام یک خانه ایرانی‌  

وقتی به آن دست زدم كمی داغ بود. این سنگ ایزوگام پشت‌بام را سوراخ كرده به سیمان رسیده و تكه‌های كوچكی از آن هم به اطراف پخش شده بود. حتی تكه‌هایی از سنگ لانه پرندگان را هم از پاشیده بود و من كه حسابی شگفت‌زده بودم بدون آنكه سنگ را دستكاری كنم به جست وجو در اطراف پرداختم تا ببینم آیا نمونه‌ای از آن را می‌یابم یا نه.

من تا پیش از این چنین اتفاقی را ندیده و نشنیده بودم و مثل فیلم‌ها می‌ترسیدم كه نكند سنگ دیگری روی بام خانه‌ام فرود بیاید یا به سرم اصابت كند.ماجرایی را كه رضا سلیمی تعریف كرد، فرماندار فامنین هم تأیید می‌كند و می‌گوید: وزن این شهاب سنگ نزدیك به یك كیلو بوده كه تكه‌های آن برای بررسی بیشتر به آزمایشگاهی در همدان ارسال شده است.

ظاهر پورمجاهد با اشاره به اصابت این شهاب‌سنگ به یك خانه مسكونی ادامه می‌دهد: به این خانه آسیب جزئی وارد شده و ساكنان آن سالم هستند.

 از سوی دیگر مسئول اخترشناسی مركز ابن‌صلاح‌همدانی نیز معتقد است: این شهاب‌‌سنگ‌ها باقیمانده بارش‌های آسمانی هستند كه در ماه‌های مختلف اتفاق می‌افتند. اغلب سنگ‌های حاصل از بارش‌های آسمانی در همان جو زمین می‌سوزند و به زمین نمی‌رسند اما احتمال اینكه یك مورد از جو زمین عبور كند وجود دارد.

با این حال مشخصه سنگ‌های آسمانی را تنها با آزمایش می‌توان شناسایی كرد و تنها با توجه به ظاهر آنها نمی‌توان گفت كه فلان سنگ آسمانی بوده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 تیر 1394    | توسط: ونوس    | طبقه بندی: خبری،     |
نظرات()